Luni, 27 Februarie 2023

Duminică trecută, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, au fost desfășurate activități specifice de prezentare a regulilor ce trebuie urmate, în cazul producerii unor situații de urgență, cum ar fi: seismele, inundațiile, alunecările de teren, incendiile, la un număr de peste 70 de biserici parohiale, din cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor.

Diseminarea informațiilor s-a făcut ținând cont de implementarea la nivel național a proiectului Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (I.G.S.U.), numit „Săptămâna Protecției Civile”

Activitățile de prezentarea a informațiilor, au avut la bază „Protocolul de prevenire în domeniul Situațiilor de Urgență”, încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și I.S.U. Iași, Neamț, respectiv Botoșani., desfășurându-se cu sprijinul părinți protopopi și ai preoților responsabili S.S.M./P.S.I.-S.U., ai Protopopiatelor din Arhiepiscopia Iașilor.

În toate aceste parohii, sesiunea de comunicare a regulilor de comportament în caz de: cutremur, incendiu, alunecări de terenuri, etc., s-a efectuat după săvârșirea Sfintei Liturghii, preoții și credincioșii manifestând un real interes, în acest sens.