Vineri, 19 Mai 2017
Constantin Ciofu

Biserica noastră îi sărbătoreşte mâine, 21 mai 2017, pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. În Mitropolia Moldovei şi Bucovinei va fi sărbătoare în mai multe locaşuri de închinăciune. Biserica Mănăstirii „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“ - Codăieşti de pe Movila lui Burcel, judeţul Vaslui, va fi sfinţită de către IPS Părinte Mitropolit Teofan, împreună cu un sobor de ierarhi.

În ziua pomenirii Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, mâine, 21 mai 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, va sfinţi Biserica „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“ de pe Movila lui Burcel, satul Codăieşti, comuna Micleşti, judeţul Vaslui. Potrivit site-ului Episcopiei Huşilor, aşezarea monahală se află la 500 de metri în dreapta şoselei Iaşi-Vaslui şi la trei kilometri est de Codăeşti, având ca ocrotitori şi pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. Este construită la baza unui deal ce se continuă cu terenuri arabile. La răsărit este o depresiune de circa 1 kilometru lăţime, după care urmează dealuri înalte cu păşuni şi pajişti. La sud perspectiva este deosebit de frumoasă: o depresiune între două dealuri. În partea de sud-est, pe o măgură foarte înaltă (Movila lui Burcel, unde Domnul Moldovei Ştefan cel Mare şi Sfânt s-a întâlnit cu eroul său), se află biserica mănăstirii. Piatra de temelie a fost pusă pe 21 mai 2007, în ziua sfinţirii unei alte biserici de dimensiuni mai mici, după cum a menţionat arhim. Ştefan Guşă, stareţul mănăstirii. În Episcopia Huşilor, mâine va fi sărbătoare la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Bârlad.

Pelerinaj în Parohia Straja II, Protopopiatul Rădăuţi

Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din cartierul pietrean Gara Veche îşi serbează mâine, 21 mai 2017, hramul. În această seară se va sluji Vecernia unită cu Litia, iar mâine, Utrenia va fi urmată de slujba Acatistului, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. Mâine îşi cinsteşte ocrotitorii Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Găneşti, Protopopiatul Paşcani, Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“, aflată în spatele Palatului Culturii din Iaşi, care aparţine de Protopopiatul 2 Iaşi, Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Poitiers, şi Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ de pe Dealul Galata din Iaşi. În judeţul Botoşani va fi hram la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din cimitirul Eternitatea al oraşului Botoşani, în Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Vorona-Centru, în Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Dorohoi şi în Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Darabani. În Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului va fi sărbătoare la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Roman, la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Bacău, la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Oneşti şi în Parohia Pietrosu - Zemeş, Protopopiatul Moineşti. În Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor, mâine îşi sărbătoresc hramul biserica Parohiei Slătioara, Protopopiatul Fălticeni, Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Gura Humorului şi cea din cartierul sucevean Zamca. Cu prilejul hramului bisericii Parohiei Straja II, Protopopiatul Rădăuţi, judeţul Suceava, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, va fi adusă spre închinare racla cu moaştele Sfinţilor Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Mănăstirea Cocoş - Niculiţel, judeţul Tulcea.