Vineri, 16 Iunie 2017
Constantin Ciofu

Biserica noastră îi sărbătoreşte mâine, 18 iunie 2017, în mod deosebit pe Sfinţii Români.

Această sărbătoare a fost instituită de Sfântul Sinod al Bisericii noastre în anul 1992, într-o zi de 20 iunie. În această zi sunt prăznuiţi sfinţii care au răsărit din pământul românesc, cunoscuţi, consemnaţi în calendar, dar şi cei necunoscuţi. În calendarul creştin s-a înscris, dintru început, numele unor daco-romani care au mărturisit şi apărat dreapta credinţă. La mijlocul secolului trecut, Biserica Ortodoxă Română a rânduit primele canonizări ale Sfinţilor Români. Mai multe biserici din Moldova sunt închinate sărbătorii din cea de-a 2-a Duminică după Rusalii. În Iaşi, credincioşii sunt aşteptaţi la hramul Bisericii „Sfinţii 40 de Mucenici“ şi „Sfinţii Români“ din Copou, iar Schitul Băiceni din judeţul Iaşi al Mănăstirii Secu din judeţul Neamţ îşi aşteaptă, de asemenea, pelerinii. În judeţul Neamţ va fi sărbătoare la Mănăstirea Pângăraţi, iar în judeţul Botoşani îşi cinsteşte ocrotitorii Mănăstirea Zosin. Hram va fi şi la catedrala din Gura Humorului, închinată Naşterii Maicii Domnului şi Sfinţilor Români, dar şi la Mănăstirea Calapodeşti din judeţul Bacău.