Vineri, 4 August 2017
Tudorel Rusu

Sărbătorile Sfinţilor Nemţeni au debutat astăzi după-amiază la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi“ de la Mănăstirea Neamţ, unde slujba Privegherii în cinstea Sfântului Ioan Iacob a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor.

Ierarhul a slujit împreună cu un numeros sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte părinţi consilieri, părinţi stareţi, părinţi profesori, preoţi ai parohiilor din împrejurimi. Răspunsurile la strană au fost date de elevii seminarişti, dirijaţi de părintele profesor Marius Brumă.

Tot în această seară au ajuns la Biserica Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ şi cei 170 de tineri din Iaşi, Botoşani şi Piatra Neamţ care au participat timp de mai multe zile la pelerinajul pedestru „Pe urmele sfinţilor“. Ajunşi la Seminar, tinerii pelerini s-au închinat la sfintele moaşte ale Sfântului Ioan Iacob şi au asistat la slujba de seară.

La finalul Privegherii, PS Părinte Damaschin a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură, în care a vorbit despre cinstirea de care se bucură sfinţii lui Dumnezeu şi despre nevoinţele Sfântului Ioan Iacob în pustia Hozevei.

Odată cu pomenirea Sfântului Ioan Iacob Hozevitul au început Sărbătorile Sfinţilor Nemţeni. Acestea vor continua sâmbătă cu Liturghia dedicată hramului Seminarului, apoi duminică cu hramul mănăstirii de pe Muntele Ceahlău, iar luni, 7 august, cu pomenirea Sfintei Teodora de la Sihla, când mai mulţi ierarhi vor oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sihăstria.