Joi, 6 Aprilie 2017

Casa Culturii „Ion Creangă“ din oraşul Târgu Neamţ, în perioada Postului Mare, este gazda unor conferinţe duhovniceşti. Sub patronajul Protoieriei Târgu Neamţ, în colaborare cu Primăria oraşului, pe 2 aprilie 2017 a avut loc conferinţa „Omul de azi şi Dumnezeu“, susţinută de profesorul şi scriitorul Cornel Constantin Ciomâzgă.

La eveniment au participat preoţi şi credincioşi din oraşul de la poalele Cetăţii Neamţ, dar şi din zonele limitrofe ale urbei. Prezent la conferinţă, pr. Nicolae Axentioi, protoiereu al Protopopiatului Târgu Neamţ, l-a prezentat participanţilor pe distinsul prof. Cornel Constantin Ciomâzgă ca un apropiat al Bisericii, un teolog şi un scriitor erudit.

Timp de aproximativ trei ore, târgnemţenii au putut auzi gândurile  scriitorului Ciomâzgă, care a punctat sistematic idei despre omul de azi şi contextul în care trăieşte, dar şi cum putem să ne apropiem de Dumnezeu în vremuri în care media promovează doar lipsurile Bisericii, nu şi implicarea Bisericii în viaţa socială şi culturală a societăţii. Conferinţa se încadrează în contextul Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, deoarece prof. Cornel Ciomâzgă a adus în discuţie şi perioada de tristă amintire, fiind de altfel şi un apărător al preoţilor închişi în perioada postdecembristă, mai ales al preotului Ilie Lăcătuşu. (Constantin Cristian Andron)