Vineri, 7 Aprilie 2017
Constantin Ciofu

În cadrul Serilor catehetice „Părintele Cleopa Ilie“ de la sediul Protopopiatului Botoşani, marţi, 4 aprilie 2017, s-a prezentat tema „Penticostalii“.

Aceasta a fost pregătită de pr. Cristian Ştefan de la Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Vorona Centru şi de pr. Ioan Apetri de la Parohia „Sfinţii Arhangheli“ - Tudor Vladimirescu. S-a amintit de originea numelui „penticostal“ şi de faptul că această grupare apare din rândul baptiştilor, organizată de predicatorul Carol Parham în America. În România se poate considera deschisă prima casă de adunare penticostală cea din casa soţilor Bradin, la 10 septembrie 1922. În continuare s-au prezentat mai multe date despre cum s-a răspândit acest cult în ţara noastră şi despre învăţătura pe care o propovăduieşte. După cum ne-a relatat pr. misionar protopopesc Petru Fercal, conferinţa s-a încheiat cu un moment artistic susţinut de Grupul folk „Licuricii“ al Parohiei Vorona Centru.