Miercuri, 5 Aprilie 2017
Pr. Ştefan Zaharia

Pe data de 28 martie 2017, în Parohia „Sfântul Arhidiacon Ştefan“ - Podoleni din Protopopiatul Roznov a fost organizată prima şedinţă semestrială a Departamentului Pro Vita al Arhiepiscopiei Iaşilor cu birourile din protopopiatele nemţene pentru anul curent.

După săvârşirea Sfintei Liturghii a Darurilor mai înainte sfinţite, responsabilii Pro Vita din protopopiatele Roznov, Piatra Neamţ, Târgu Neamţ şi Ceahlău au avut prilejul să discute alături de echipa de la Iaşi, formată din părintele coordonator Radu Brînză, părintele Dragoş Bălinişteanu, coordonatorul Centrului de Prevenţie şi Informare, Cosmin Brînză, coordonatorul Centrului Praesidio, referent Sorina-Nicoleta Hângănescu, coordonatorul Programului de solidaritate pentru familia cu mulţi copii - „Sf. Stelian“, şi doamna asistent social Raluca Zota.

Ordinea de zi a cuprins chestiuni legate de proceduri legale de lucru în activitatea pro vita, situaţii financiare şi contracte de colaborare şi voluntariat, organizarea Marşului pentru viaţă în cele două mari oraşe ale judeţului, Piatra Neamţ şi Târgu Neamţ, modalităţi de valorizare a instrumentelor media, relaţia cu presa locală şi regională, importanţa prezentării unui public mult mai larg a numărului de urgenţă 0800 800 116, prezenţa în biserici a colţului Pro Vita, cât şi aspecte legate de eficienţa comunicării în cadrul echipei.

Zilele trecute, Departamentul Pro Vita a organizat şedinţe de lucru ale reţelei şi la Paşcani, pentru judeţul Iaşi, şi Dorohoi, pentru judeţul Botoşani.