Marţi, 1 August 2017
Constantin Ciofu

Biserica Parohiei Brustureţ, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi, a fost sfinţită duminică, 30 iulie 2017, de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul. Locaşul de închinare a fost supus în ultimii ani mai multor reparaţii, iar în prezent se realizează lucrările de pictură.

Credincioşii din mai multe părţi ale Moldovei au participat duminică, 30 iulie 2017, la slujba Sfinţirii Bisericii cu hramurile „Sfântul Lazăr“ şi „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul“ din Parohia Brustureţ-Miroslava, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi. Slujba a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Eparhiei Iaşilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, fiind urmată de Sfânta Liturghie săvârşită pe un podium special amenajat. La finalul slujbei, părintele paroh Florin Buţincu a primit rangul de iconom stavrofor, iar persoanelor care s-au implicat în lucrările de refacere li s-au acordat distincţii de vrednicie. Despre importanţa momentului de sărbătoare din Brustureţ au vorbit cu acest prilej Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, părintele paroh Florin Buţincu, Elena Curcudel, primarul comunei Mironeasa, Dumitru Curcudel, viceprimarul comunei Mironeasa, şi Costică Postârnac, primarul comunei Ipatele. Lucrările de refacere a bisericii din Brustureţ au fost iniţiate după anul 2012, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, după ce s-a obţinut actul de proprietate pe terenul parohial. Printre lucrările întreprinse amintim: zidirea catapetesmei şi împodobirea cu icoane din sticlă fuzionată şi mozaic, îmbrăcarea Sfintei Mese cu mozaic, achiziţionarea de obiecte liturgice, dotarea cu centrală pe lemne. Între anii 2015-2017, s-a construit şi finalizat casa parohială, împreună cu anexele. De asemenea, s-au început lucrările de pictură de către pictorul Casian Morăraşu, până în prezent fiind finalizat altarul. „Aceste realizări se datorează dragostei şi jertfelniciei arhimandritului Nicodim Gheorghiţă. Un rol important au avut primarul Elena Curcudel, viceprimarul Dumitru Curcudel, primarul Costică Postârnac şi enoriaşii din parohie“, a menţionat părintele paroh Florin Buţincu.