Luni, 12 Iunie 2017
Tudorel Rusu

În după-amiaza zilei, IPS Părinte Mitropolit Teofan a ajuns în Protopopiatul Dorohoi, unde, în sobor numeros de preoţi şi diaconi, a oficiat slujba de sfinţire a casei praznicale de la Parohia „Sfinţii Voievozi Mihail şi Gavriil” - Dersca 1, judeţul Botoşani. Casa praznicală de la Dersca conţine şi un muzeu amenajat cu obiecte tradiţionale şi de cult.

În cuvântul de învăţătură rostit la finalul slujbei, ierarhul a vorbit despre însemnătatea casei praznicale, despre însemnătatea pomenirii celor adormiţi, a cinstirii părinţilor, despre îngrijirea mormintelor ca semn al cinstei aduse înaintaşilor noştri. De asemenea, Părintele Mitropolit a făcut referire la taina Postului cu toate formele lui: abţinere de la mâncare, de la vorba multă, de la gândurile rele, de la faptele rele. „Să nu treacă zi fără rugăciune, dimineaţă şi seară, înainte, şi după masă, înainte de lucru şi la sfârşitul lucrului”, le-a spus IPS Teofan credincioşilor din Dersca.

Ca urmare a implicării în realizarea lucrărilor de construcţie şi de înfrumuseţare a casei praznicale, părintele paroh Dumitru Hapău a fost felicitat de Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. De asemenea, au fost evidenţiate persoanele care s-au ostenit cel mai mult şi au ajutat la zidirea casei sociale, acestea primind distincţii şi diplome de vrednicie. Printre cei evidenţiaţi s-a numărat şi doamna preoteasă Daniela Hapău.

După alocuţiunile de final rostite de pr. protopop Stelian Ciurciun şi de pr. Hapău Dumitru, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a săvârşit o slujbă de pomenire la mormântul fiului părintelui paroh, Theodor Hapău, trecut la Domnul în anul 2012.