Luni, 17 Septembrie 2018
Tudorel Rusu

În după amiaza zilei de duminică, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a oficiat slujba de sfințire a clopotniței de la Biserica militară „Sf. M. Mc. Gheorghe și Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din Botoșani, unde slujitor este părintele Ștefan Cezar Grădinaru. Cu această ocazie, a fost adusă şi racla cu sfintele moaşte aflată în patrimoniul Catedralei Mitropolitane din Iași, care va rămâne spre închinare la Botoşani până miercuri.

Sute de botoșăneni, cadre militare și oficialități locale și județene au participat la slujba arhierească. Alături de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și de pr. militar Ștefan Cezar Grădinaru, au slujit pr. Marian Timofte, vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Iaşilor, arhim. Ioan Harpa, stareţul Mănăstirii Popăuţi şi exarhul zonei Botoşani, arhim. Dosoftei Şcheul, mare eclesiarh al Catedralei mitropolitane din Iaşi, pr. Lucian Leonte, protoiereul Protopopiatului Botoșani, pr. militar Adrian Morţun de la Brigada 15 Mecanizată „Podu Înalt” din Iaşi.

Cu prilejul sfințirii clopotniței, care a avut loc după intonarea imnului național, a fost adusă spre închinarea cadrelor militar și a credincioșilor racla cu sfintele moaşte aflată în patrimoniul Catedralei Mitropolitane din Iași, care va rămâne spre închinare la Botoşani până miercuri.

„Mă bucur mult, domnule comandant Remus-Hadrian Bondor, că, împreună cu părintele, cu ajutorul oștenilor, cu ajutorul credincioșilor care vin la această biserică, ați înălțat și acest așezământ care va întregi, va prelungi lucrarea bisericii spre cele care sunt necesare a fi împlinite în ograda bisericii sau a oastei creștine”, a spus la începutul cuvântului de învățătură IPS Părinte Mitropolit Teofan.

În continuare, ierarhul a vorbit despre semnificația clopotului: „Au înălțat strămoșii noștri biserici cu clopote și turnuri de biserică înalte adăpostind clopote, pentru a-i chema prin glasul lor pe oameni la rugăciune, pentru a le aminti că este sâmbătă, zi de pregătire pentru a doua zi, duminică, când tot omul este chemat la Sfânta Liturghie. Totodată, clopotul îi avertiza pe oameni în vremurile trecute în caz de război, invazii, molimă, grindină sau alte stihii dezlănțuite asupra oamenilor. În parte, clopotul și astăzi și-a păstrat din aceste utilități și semnificații, dar acum oamenii sunt înștiințați prin mult mai multe și mai eficiente căi despre un lucru sau altul. Clopotul, altădată, îi informa pe oameni în legătură cu o realitate; astăzi suntem informați prin diferite căi și nu putem știu atât de sigur dacă informația primită este adevărată și dacă ne duce pe o cale pozitivă. Cert este că glasul clopotului nu mai are semnificația de altădată, iar unii oameni chiar se declară deranjați de glasul lui. Acest lucru se întâmplă pentru că astăzi ni se adresează cu precădere alte chemări, alte poftiri, mersul spre alte zone. Noi ținem însă - cât Dumnezeu ajută și nu-i supărăm prea mult pe oameni - ca glasul clopotului să fie viu, căci sunt încă mulți semeni care se regăsesc atunci când îl aud, se însemnează cu semnul Crucii și, cine știe în ce formă, simt că clopotul le grăiește ceva sfânt, adevărat și bun”.

La final, preotul militar Ștefan Cezar Grădinaru a primit din partea Mitropolitului Moldovei și Bucovinei distincția „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei”. De asemenea, au primit diplome de vrednicie și conducerea Cercului Militar Botoșani, precum și persoanele care au ajutat la ridicarea clopotniței.

Evenimentul s-a încheiat cu binecuvântarea credincioșilor de către IPS Părinte Teofan.

Biserica militară cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Purtătorul de Biruinţă şi Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Botoşani este situată pe str. Ştefan Luchian, nr. 23, în incinta Cercului Militar Botoşani. Biserica a fost construită în perioada 2003-2008, în incinta Cercului Militar, prin contribuţia militarilor Ministerului Apărării Naţionale, precum şi a militarilor altor structuri din garnizoana Botoşani. Biserica este construită în stil ştefanian, din zid de cărămidă, piatra de temelie fiindu-i pusă la 31 martie 2003 de către generalul Theodor Frunzeti. Acesta a încredinţat ducerea lucrărilor la bun sfârşit colonelului Nistor Găitan şi preotului militar Ştefan Cezar Grădinaru.