Marţi, 27 Decembrie 2022
Flavius Popa

Luni, 26 decembrie 2022, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca” din Iași. Cu prilejul slujirii ierarhului s-a oficiat pentru prima dată Sfânta Liturghie în paraclisul bisericii.

Credincioșii parohiei din cartierul ieșean Păcurari s-au adunat în rugăciune ieri dimineață, pentru a lua parte la Sfânta Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul.

Dimpreună cu ierarhul au mai slujit clerici din cadrul administrației Centrului Eparhial, precum și părintele paroh Marian Nimerincu, care este și inspector eparhial în cadrul Departamentului cimitire, monumente și servicii funerare al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Parohia „Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca” este o parohie nouă, înfiinţată prin hotărârea Consiliului eparhial Iaşi în vara anului 2016. Având în vedere expansiunea demografică în toate zonele limitrofe ale oraşului Iaşi, din punct de vedere misionar era nevoie de o nouă parohie în cartierul Păcurari, având în vedere numărul mare de locuinţe construite în zonă.

Locaşul de închinare se află pe strada Elisabeta Rizea numărul 27, în curtea Cimitirului „Sfântul Ioan Botezătorul” şi a fost amenajat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, de părintele paroh Marian Nimerincu, ajutat de câţiva donatori.