Joi, 28 Aprilie 2022

Anul acesta, când se împlinesc 530 de ani de la sfințirea bisericii, la hramul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Hârlău a slujit Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. Întrucât ziua de 23 aprilie 2022 s-a aflat în Săptămâna Sfintelor Pătimiri, slujba de hram a avut loc în cea de-a doua zi de Paști.

Din sobor au mai făcut parte: arhim. Gavriil Alexa, exarhul administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor, pr. protopop Victor Pîslariu, părintele Iosif, părintele Vasile Lucian Goldan, părintele Justinian Tincu și părintele Dumitru Tincu. Slujba s-a oficiat cu multă pace, bucurie, liniște și multe lumini purtate în mâini și-n suflete de cei prezenți. Mulți credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. Cuvântul de învățătură, ancorat în actualitate, a fost rostit de Părintele Episcop-vicar Nichifor Botoșăneanul.

La finalul slujbei, părintele protopop Victor Pîslaru și preotul parohul au adresat cuvinte de mulțumire Preasfinției Sale pentru bucuria oferită parohiei, în cea de-a doua zi de Paști. Părintele Dumitru Tincu a adăugat că s-a realizat și avizat proiectul pentru veșmântul pictural (din timpul ctitorului), proiectul de restaurare al catapetesmei aflându-se în desfășurare. Mulțumiri au fost transmise și Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, pentru ajutorul și binecuvântarea de care s-a bucurat comunitatea parohială din Hârlău.

La final, au fost pomeniți ctitorii sfântului locaș după rânduiala stabilită de Biserică pentru Săptămâna Luminată. Toți credincioșii au primit din partea parohiei un pachet cu produse pascale.