Duminică, 5 Decembrie 2021
Flavius Popa

În Duminica a XXVII-a după Rusalii, 5 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a oficiat Sfânta Liturghie la Parohia „Sfinții Voievozi” din Răuseni, Protopopiatul Iași I, județul Botoșani. Ca un fapt deosebit, tot în această zi, credincioșii și-au întâmpinat noul păstor: diaconul Iustinian Tincu a fost hirotonit întru preot, urmând ca după o perioadă de practică liturgică, să fie rânduit ca paroh al comunității.

Credincioșii din comuna Răuseni s-au adunat duminică dimineața la biserica Parohiei „Sfinții Voievozi” pentru a se ruga împreună cu Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cadrul slujbei de ieri, diaconul Iustinian Tincu a fost hirotonit întru preot pe seama acestei biserici, urmând ca după o perioadă de practică liturgică, să fie rânduit ca paroh al comunității de Răuseni.

La final, după câteva alocuțiuni rostite de clerici, cei prezenți au fost binecuvântați de Părintele Episcop.