Luni, 4 Decembrie 2023
Flavius Popa

În seara zilei de 2 decembrie, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a săvârșit slujba Privegherii în biserica Mănăstirii Văratec, din județul Neamț, iar în Duminica a 31-a după Rusalii, ierarhul a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Blebea, de lângă orașul Târgu Neamț.

Obștea Mănăstirii Văratec l-a avut ca oaspete sâmbăta trecută pe PS Nichifor Botoșăneanul, care, alături de părinții slujitori ai așezământului monahal, a oficiat la ceas de seară slujba Vecerniei unită cu Litia, precum și Utrenia zilei de duminică.

Ieri, în Duminica Vindecării orbului din Ierihon, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, la Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Blebea, Târgu Neamț.

„Credința se face cale de întâlnire cu Dumnezeu”

În predica rostită, Părintele Episcop-vicar mărturisește că prin credință, omul poate avea o legătură cu Dumnezeu, viața lui având sens:

Această pericopă evanghelică este pusă an de an ca să înțelegem și noi, din strigătul orbului, că atunci când ne apropiem de Domnul cu credință, când ne apropiem de El cu stăruință, neluând aminte la cei ce ne opresc, precum pe orb lumea îl striga: „Poate că deranjezi”, sau poate că unuia i se pare că merge prea des la biserică, sau că mult te îngrijești de alte lucruri, atunci când stăruim în credința noastră, ea se face cale de întâlnire cu Dumnezeul cel Viu, și vindecare a sufletului și înțelegere a rostului vieții noastre, și a plinătății ei de a-L cunoaște pe Domnul, căci spune Mântuitorul: „Aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis”. Să ne ajute Bunul Dumnezeu ca să împlinim acest rost în noi înșine, să împlinim această chemare, să-L cunoaștem pe Domnul Hristos, și să putem și noi să auzim în taina inimii noastre: „Credința ta te-a mântuit. Mergi în pace!”.

La final, toți cei prezenți au primit binecuvântarea ierarhului.

Biserica Parohiei Blebea este situată în zona dealului Boiștea și poate fi admirată de pe toate culmile ce împrejmuiesc orașul Târgu Neamț. În curtea parohială se află un vechi locaș de rugăciune, ce datează din anul 1840, refăcută de-a lungul timpului. În prezent, parohul comunității este părintele Constantin Platon.