Vineri, 23 Iunie 2017
Constantin Ciofu

Astăzi, 24 iunie, de sărbătoarea Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, alături de IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, de IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, de Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava. Mâine, 25 iunie 2017, în Duminica a 3-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Basaraba din judeţul Iaşi, iar IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, va sluji în Parohia Costana, Protopopiatul Rădăuţi, judeţul Suceava. IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, va săvârşi astăzi, 24 iunie, Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ioan“ din Bacău, iar mâine va sluji la Catedrala Arhiepiscopală din Roman. PS Corneliu, Episcopul Huşilor, va oficia astăzi, 24 iunie, şi mâine, 25 iunie, Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Huşi. PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, va sfinţi mâine, 25 iunie 2017, Biserica „Sfântul Apostol Andrei“ - Sat Nou din Săveni, judeţul Botoşani.