Sâmbătă, 17 Iulie 2021

În perioada 14-15 iulie 2021, la Parohia „Sfânta Parascheva” din Glodenii Gândului a avut loc cea de-a VII-a ediție a Taberei „Vălătuci de prietenie”.

Moderatorii și voluntarii au adus bucurie celor 80 de participanți din parohie. Familia și Biserica au fost valorile pe care s-au bazat activitățile taberei. Tot pe dragostea față de aproapele s-a sprijinit și atelierul de prim-ajutor, pentru că atunci când întâmpinăm o situație neprevăzută, copiii să acționeze pe măsura urgenței. Dacă pe data de 14 iulie tinerii au facut cunoștință între ei, au vizionat un film și ziua s-a încheiat cu rugăciunea de seară, ziua de 15 a fost bogată în evenimente. S-a săvârșit Sfânta Liturghie, am făcut înviorarea de dimineață, am participat la atelierele specifice, am luat masa de prânz și am organizat competiția din mini-parcul de aventură amenajat în curtea Bisericii. Canicula a fost înfrântă cu răcoritoare, ziua încheindu-se cu tradiționalul spectacol al copiilor dedicat părinților, cu focul de tabără și cu rugăciunea de seară. (pr. Lucian Vamanu)