Miercuri, 24 Octombrie 2018

Duminică, 21 octombrie, a avut loc festivitatea de încheiere a proiectului „Tabăra din pridvorul satului” 2018, dar şi sărbătorirea lui. Evenimentul a fost prilej de sărbătoare şi de reîntâlnire a tuturor celor implicaţi în organizare: preoţi parohi împreună cu familia şi cu enoriaşii care i-au ajutat îndeaproape la împlinirea taberei din satul lor, voluntari şi coordonatori de tabără. Peste 130 de persoane implicate în proiect s-au reunit pentru două ore în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Complexului Mitropolitan pentru a se revedea, pentru a depăna amintiri, pentru a face planuri de viitor.

Sfântul Serafim de Sarov ne spune că scopul vieţii noastre este dobândirea Duhului Sfânt. Cuvânt înalt, cuvânt adânc, cuvânt greu pentru omul de rând. A împlini cuvântul Sfântului Serafim presupune ca fiecare moment al vieţii să fie o tensiune sfântă, un efort de a învinge gândul rău şi păcatul şi, totodată, presupune a face binele. Cu acest gând, acela de a face lucrul bun şi folositor, am ales ca în acest an să ne implicăm în taberele organizate de Departamentul Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iaşilor în satele din judeţele Iaşi, Neamţ şi Botoşani.

Se spune că aurul care se găseşte într-un ţinut îndepărtat nu ne foloseşte la nimic dacă nu cunoaştem drumul care duce până la el. Cei 100 de voluntari ai proiectului nostru „Tabăra din pridvorul satului” s-au hotărât să construiască ei înşişi drumul spre minele de aur, spre cei 3.700 de copii şi tineri ai taberelor noastre din acest an. Minele de aur sunt parohiile, iar aurul sunt însăşi copiii şi tinerii din aceste mine. Mulţumim şi pe această cale celor 46 de preoţi parohi care au fost gazde bune pentru lucrarea noastră.

Mai toţi psihologii fixează astăzi adolescenţa între 12 şi 18 ani. Unii pedagogi numesc adolescenţa o a doua naştere. Personalitatea se conturează din ce în ce mai mult, valorile şi convingerile se decantează şi ele. De aceea, la această vârstă este nevoie de Cineva care să fie prin preajmă pentru a-l acompania pe tânăr, a-l inspira şi a-l ajuta se nu se rătăcească sau să se „rănească”. Tabăra din pridvorul satului este o încercare de a fi aproape de cei ce sunt la vremea căutărilor, a întrebărilor şi răspunsurilor. Comenius, filosof şi pedagog, spune că o creangă trebuie îndoită cât este verde. Este aproape un obicei astăzi de a-i lăsa pe copii, de multe ori şi în numele libertăţii, în totală părăsire din punct de vedere educaţional, dar şi spiritual. O vorbă românească spune că, dacă nu plouă primăvara, degeaba va ploua mai târziu. Este nevoie ca tinerii să nu fie lăsaţi fără ajutor în cea mai grea perioadă a vieţii lor. Totodată, se observă că şi preoţii au nevoie de tineri în lucrarea lor de misiune.

Tabăra din pridvorul a 46 de sate

Cu această ocazie, părintele arhimandrit Nicodim Petre, consilier al Sectorului de misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, a reamintit preoţilor şi voluntarilor prezenţi viziunea Departamentului Misiune pentru Tineret şi anume: „Formarea unei generaţii de tineri, mădulare vii în Trupul lui Hristos”, încurajându-i totodată pe preoţi şi pe voluntari să continue misiunea lor printre tineri.

Vara a trecut şi odată cu ea şi taberele. Dar fără această vară bogată nu s-ar fi putut culege roadele în această toamnă târzie. Nu se putea vedea acum bucuria de pe chipurile prietenilor pe care voluntarii i-au însoţit în acele zile petrecute în satele arhiepiscopiei. Toate acestea nu s-ar fi întâmplat dacă preoţii parohi din cele 46 de sate nu ar fi înţeles dorinţa Departamentului de Misiune pentru Tineret de a veni în ajutorul lor, dacă familia acestora nu ar fi primit voluntarii ca pe nişte fii ai lor, dacă enoriaşii nu i-ar fi considerat ca pe nişte tineri ai satului şi dacă nu le-ar fi pus la dispoziţie cazare, masă şi locaţii în care să se lucreze. Aşadar, dorim să mulţumim tuturor preoţilor şi enoriaşilor din cele 46 de parohii în care „Tabăra din pridvorul satului” a poposit în această vară, celor 100 de voluntari, dar şi oamenilor de bine care au ajutat material acest proiect al Bisericii. (Justinian Curelariu - Coordonator tabere)