Vineri, 25 August 2023

Anul acesta, cupola Parohiei Pietrărie a adunat 140 de tineri și copii care au participat cu mare bucurie la a X-a ediție a taberei ,,Veselie în Pietrărie”. Între ei s-au regăsit și zâmbetele a câtorva tineri din Parohia Costești, raionul Ialoveni, Republica Moldova, cu care parohia noastră este înfrățită.

Începutul fiecărei zile s-a făcut, în mod firesc, cu rugăciune, iar apoi cu înviorarea de dimineață unde toți copilașii și tinerii participanți au dansat și s-au pregătit pentru o zi întreagă de activități educative. În continuare, pașii grăbiți și zâmbetele copiilor s-au îndreptat către atelierele de comunicare, creație, dezvoltare a abilităților și concursuri sportive.

După ce au trecut prin probele specifice răbdării, lucrului în echipă și creativității, participanții taberei au luat parte la demonstrații susținute de reprezentanții instituțiilor de stat: Inspectoratul de Poliție Județean, Agenția Națională Antidrog, Compania de Transport Public Iași și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Iași. În prima zi, copiii au fost informați în legătură cu riscurile și consecințele consumului de substanțe interzise, dar și cum trebuie acționat în situații limită. Următoarea zi de tabără a fost definită de un tur al orașului, pe parcursul căruia tinerii au aflat informații care au stârnit interesul despre istoria tramvaiului ieșean, dar mai ales despre principalele instituții ale orașului. În cea de a treia zi copiii au privit cum se pot lua măsuri de prim-ajutor și ce fel de comportament trebuie adoptat în situațiile excepționale.

Ultima zi ne-a adunat pe toți împreună la Sfânta Liturghie iar copiii au primit, cu bucurie în suflete, Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. Fugind entuziasmați către vânătoarea de comori, tinerii au descoperit mult doritele dulciuri și daruri din partea organizatorilor.

Astfel, zilele taberei și-au pus amprenta în sufletele tuturor prin legarea unor strânse prietenii și amintiri adânc ancorate ce vor aduce zâmbete și nostalgii, astfel încât, peste ani și ani să putem spune „A fost odată ca niciodată foarte multă veselie în tabăra din Pietrărie!” (Barbacariu Elena-Raluca, Iacobuțe Diana și Adochiei Miruna-Ioana, voluntari)