Joi, 2 August 2018

În zilele de 29 și 30 iulie 2018, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, la inițiativa preotului Dan Turcu, parohul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” - Hândrești, un grup de tineri de la ATOR Pașcani au organizat prima ediție a „Taberei din pridvorul satului” pentru tinerii din Hândrești.

Deschiderea oficială a taberei a avut loc duminică, 29 iulie, după săvârșirea Sfintei Liturghii. În continuare, voluntarii, sub atenta coordonare a Dumitriței Corcodel, au început activitățile cu o sesiune de cunoaștere, pentru a-i familiariza pe participanți cu lumea taberelor care Îl au în mijlocul lor pe Hristos.

Au urmat ateliere de creație, muzică, dans, sport sau teatru, unde distracția și voia bună s-au împletit cu utilul. Locul de desfășurare a activităților taberei a fost curtea bisericii. Spre finalul primei zile, participanții au fost provocați să participe, sub pretextul unei competiții pe echipe, la „Jocurile olimpice” și la frumoasă „Paradă cu steaguri”. Către sfârșitul zilei, am revenit cu toții în biserică, atât pentru rugăciunile de seară, cât și pentru a-i mulțumi lui Dumnezeu pentru această frumoasă zi petrecută împreună.

În cea de-a doua zi, voluntarii și participanții au dat împreună răspunsurile în cadrul Sfintei Liturghii. Atmosfera frumoasă din prima zi de tabără a făcut ca în ziua următoare numărul participanților să fie considerabil mai mare. Au continuat  sesiunile pe ateliere, iar discuțiile aprinse au avut ca temă „Valorile neamului nostru românesc”. Tinerii au reușit astfel să  descopere împreună multe dintre valorile încă vii ale neamului nostru, pe care, ca viitoare generație, s-au angajat nu doar să și le însușească, ci să le ducă mai departe și celor care vor veni după ei.

Din program nu a lipsit anunțata și  mult așteptata „Vânătoare de comori”. Împărțiți pe echipe, tinerii au concurat în ideea descoperirii  unei comori și, cu strădanie, au depășit  toate probele la care au fost supuși. S-au implicat în deslușirea fiecărui indiciu, iar în final și-au dat seama că doar împreună și doar  cooperând cu celelalte echipe pot afla locul unde este ascunsă comoara. Îmbrățișând o astfel de atitudine de cooperare și întrajutorare și în viața de zi cu zi, îi va face nu doar uniți și puternici, ci și biruitori. Bucuria lor a fost mare când și-au primit dulciurile binemeritate.

La final, toți participanții au primit diplome de la cei care le-au fost timp de două zile îndrumători.  Au urmat schimburile de adrese, îmbrățișările și promisiunile de a se revedea. Târziu, în noapte, cu toții,  în dans și cântece de  voie bună, nu doar  copiii, ci și părinții, au petrecut  în jurul focului de tabără.  De față au fost, ca  invitați speciali, și tinerii din Ansamblul „Plaiuri pășcănene” al Liceului Teoretic „Miron Costin” - Pașcani, care, sub directa îndrumare a  doamnei profesor Maria Ungureanu, au oferit un moment artistic special.

Atmosfera de veselie a fost întregită de  vizionarea filmulețului taberei, care a surprins momente frumoase  din activitășile desfășurate în aceste binecuvântate zile. Bucuria, râsetele, aclamațiile și aplauzele au completat frumusețea momentului. Activitățile taberei s-au încheiat cu o rugăciune de mulțumire ce ne-a găsit pe noi, toți cei prezenți, în comuniune, cu ochii ridicați către cer și cu inimile îndreptate către Hristos. Văzând atâta bucurie pe chipurile participanților, considerăm că „Tabăra din pridvorul satului” - Hândrești și-a atins scopul, fiind un  real succes pentru organizatori. Nădăjduim ca această primă ediție a taberei să fi avut un impact pozitiv asupra copiilor și să fi stârnit în ei dorința de unitate, de implicare în activitățile Bisericii din sat, cât și de o mai mare apropiere de Hristos.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate! (Pr. Dan Turcu - misionar protopopesc, Ștefania Corcodel - voluntar ATOR Pașcani)