Duminică, 29 Iulie 2018

16 Iulie 2018 a fost o zi mare pentru 80 de copii cu vârstele între 7-18 ani din satele Bâcu şi Cioca Boca, judeţul Iaşi.

În această zi a fost organizată „Tabăra din Pridvorul Satului”, la iniţiativa părintelui paroh Marius Nica şi cu ajutorul tinerilor din ATOR Iaşi. Cu entuziasm şi voie bună, voluntarii ATOR au început programul taberei cu sesiuni de cunoaştere, au continuat cu ateliere de muzică, dans, sport, creaţie şi comunicare. Au încheiat ziua cu Jocuri Olimpice şi nelipsitul foc de tabără.

Deşi a fost doar o zi, nădăjduim ca tinerii noştri să fi strâns amintiri preţioase pe care să le poată valorifica în zilele de cumpănă ale vieţii lor. Sperăm să-şi amintească de dărnicia haiducului Andrii Popa, care lua de la cei bogaţi şi dădea la cei săraci, de faptul că nu putem reuşi să câştigăm decât împreună, susţinându-ne unii pe alţii, de o şansă sigură de evadare din „lumea dezlănţuită”: arta, fie prin teatru, literatură, muzică sau dans, şi de un secret prin care îşi pot rezolva toate problemele: comunicarea. Şi mai presus de toate,  de biserica din mijlocul satului, unde s-au adunat la Sfânta Liturghie de dimineaţă şi de Bunul Dumnezeu care a făcut posibilă întâlnirea.

Dumnezeului nostru slavă! (Teodora Drişcu – ATOR Iaşi)