Vineri, 16 Octombrie 2020

În Duminica a XXI-a după Rusalii, 11 octombrie 2020, credincioşii din Parohiile „Sfânta Treime” Cilibiu și „Sfânta Parascheva” Budești, județul Iași, au fost părtaşi la un eveniment deosebit: după Sfânta Liturghie, preoții parohi Andrei Carcea și Mihail Afloarea au împărţit 56 de tablete copiilor din cele două localități.

Această mare bucurie a fost posibilă cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan şi cu implicarea ostenitorilor Sectorului Învăţământ al Arhiepiscopiei Iaşilor. Darurile acestea au menirea, pe de o parte, de a sprijini procesul educaţional, copiii fiind nevoiţi să participe la lecţii online în această perioadă, iar pe de altă parte, de a uşura misiunea părinţilor, care altfel ar fi nevoiţi să facă eforturi financiare peste puteri. De remarcat faptul că dispozitivele au venit însoţite cu un abonament la internet pe o perioadă de 2 ani. Evenimentul a produs un sentiment de bucurie deosebită în sânul comunităţii, copiii şi părinţii exprimând mulţumire şi recunoştinţă faţă de binefăcătorii lor. (pr. Andrei Carcea, Parohia „Sfânta Treime” Cilibiu)