Vineri, 27 August 2021
Pr. Constantin Marius Burghelea

Joi, 26 august 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat în cadrul „Taberei din pridvorul satului” la Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Concești, Protopopiatul Darabani o nouă actvitate P.S.I.-S.U., ce a presupus exemplificarea acordării măsurilor de prim ajutor, a modului de comportment ce trebuie adoptat în timpul producerii unui incendiu și a unui cutremur, precum și utlizarea unui extinctor.

În cadrul acestei activități, ce are la bază „Protocolul de prevenire” încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani au fost prezenți:  Locotenent Adrian Loluță, reprezentant ISU Botoșani, pr. Ciprian Aboșculesei, responsabil S.S.M./P.S.I.-S.U., al protopopiatului Darabani, pr. paroh Alin Aroșoaiei, membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ai Primăriei Concești, împreună cu cei 100 de copii și voluntari participanți ai acestei tabere.