Luni, 4 Aprilie 2022

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, în sala „Mihai Eminescu” a Hotelului Rapsodia din Botoșani, a avut loc Festivalul - Concurs Coral  de Muzică Sacră, ediția a III-a, organizat de Consiliul Județean Botoșani și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani.

Evenimentul artistic s-a desfășurat pe patru secțiuni: A. Liceele de artă, seminarele teologice, conservatoare de muzică, etc.; B. Coruri pe 1-2 voci; C. Coruri pe 3-4 voci; D. Creaţie, având ca scop să încurajeze prezentarea creaţiilor muzicale în primă audiţie. La secțiunea B – coruri pe 1-2 voci, au participat și Corurile Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, coordonate de părintele protopop Petru Fercal.

Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul”, format din 17 membri, dirijat de prof. Gheorghe Bulboacă, a interpretat cântările: Troparul Sfinților români, glas 3, diac. Cornel Constantin Coman, „Împărate Ceresc”, glas 6, de I. Popescu-Pasărea și Abecedarul monahului, glas 5. Acesta a obținut locul I la această secțiune.

Corul de copii al Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul”, format din 18 membri ai grupei de cateheză a parohiei, dirijat de prof. Ancuța-Gabriela Zăiceanu, a interpretat cântările: „Doamne Iisuse Hristoase”, glas 1, „Azi cu toți să prăznuim” - Colind de Florii, glas 8 și „Pentru Tine, Doamne”, versuri și muzica Chiril Popescu. Acesta a obținut locul II la această secțiune.

În pauza pentru jurizare, ambele coruri ale parohiei au înveselit atmosfera și au făcut ca acest timp de emoție și de așteptare să treacă mai repede, interpretând cântece pentru Viață și cântece patriotice. Acest lucru a antrenat și celelalte coruri. Foarte frumos a afirmat dirijorul Sabin Păutza, înainte de a înmâna premiile, că „în față vede un cor mare, pe care e pregătit să-l dirijeze”.

Câștigătorul trofeului festivalului a fost Corul Angeli Junior din Iași, dirijor Mirela Palamariu. La concurs a participat și Corul „Biruitorii” al Seminarului Teologic Liceal „Sfântul Gheorghe” Botoșani, Dirijor Cezar Grădinaru, care a obținut locul I la secțiunea A.

Din juriu au făcut parte: dirijorul, profesorul, muzicologul, dar mai ales compozitorul Sabin Păutza (președintele), profesorul Alexandru Romanovschi, profesorul Mirel Azamfirei și părintele dirijor de cor Ciprian Curcă-Atudosiei. După premiere, toate corurile au fost invitate la o masă festivă, oferită de către organizatori.