Vineri, 6 Mai 2022

Joi, 5 mai 2022, la ora 16:00, a avut loc sfințirea Troiței de pe strada Pacea, aproape de Hotelul Premier, din județul Botoșani, Protopopiatul Botoșani. Aceasta a fost ridicată în anul 2003 de către familia pr. Dumitru și Cecilia Volentiru, în memoria părinților lor - Gheorghe și Veronica, Vasile și Elena.

În acest an a fost refăcută de către familia preotului Volentiru împreună cu copiii: Maria Magdalena, Cătălin, Cristina-Georgeta, Ionel și Ștefan-Petre. Din sobor au făcut parte următorii preoți: părintele protopop Fercal Petru, părintele Dascălu Daniel – directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” Botoșani și părintele Baciu Daniel de la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel I” Botoșani, părintele Volentiru Dumitru, părintele Andrișescu Gheorghe și părintele Vornicu Eugen de la Parohia Pacea, părintele Apostoaie Partenie de la Parohia Vovidenia Botoșani, părintele Grigoraș Gheorghe de la Parohia „Întâmpinarea Domnului” Botoșani, părintele Acatrinei Vasile de la Parohia „Sfântul Spiridon” Botoșani, părintele Bădărău Gheorghiță de la Parohia „Sfânta Treime” Botoșani, părintele Grădinaru Ștefan de la Parohia „Sfântul Dimitrie” Botoșani și părintele Vizitiu Gheorghe.

În cuvântul său, părintele Volentiru a subliniat: „De la părinții noștri am învățat că fiecare dintre noi, indiferent în ce moment al vieții ne aflăm, indiferent de starea în care ne aflăm - buni sau răi, mari sau mici, bogați sau săraci, puternici sau slabi, drepți sau păcătoși, avem fiecare o identitate și un destin. Și dacă înțelegem că stă și în alegerea noastră să rămânem fideli identității noastre și să ne îndeplinim destinul, atunci ne angajăm să luăm crucea și să îl urmăm pe Domnul nostru Iisus Hristos”.

După sfințirea troiței, toți cei prezenți s-au deplasat la casa de prăznuire a Bisericii „Sfântul Dimitrie”, unde s-a săvârșit slujba de pomenire pentru părinții familiei părintelui Volentiru. Primăria Botoșani a aprobat ridicarea acestei troițe, iar lucrarea a fost executată de meșteri locali. Amintim că părintele Volentiru Dumitru a fost paroh între anii 2003-2022 la Parohia „Sfântul Dimitrie” Botoșani, care a inițiat și lucrările de consolidare și reparații capitale ale sfântului locaș. Icoanele de pe catapeteasmă împreună cu cele așezate pe cele două laturi ale naosului și pronaosului bisericii au fost restaurate de pictorul restaurator dl. prof. Liviu Marfievici. Pictura murală din interior executată în tehnica fresco aparțin domnului Dan Gogu din București, pictor bisericesc de categoria I.

Aici a înființat Așezământul social „Sfânta Anastasia Romana”, zidit între anii 2016-2022, pentru 25 de bătrâni. De asemenea, clericul a înființat Asociația filantropică „Anastasiada”.