Luni, 7 Martie 2022

În Parohia Costișa II, Protopopiatul Roznov, județul Neamț, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan și avându-l alături în rugăciune și în slujire pe părintele protopop Bogdan Frăsilă, preotul paroh Constantin Cornel Iftimia a săvârșit Taina Botezului  pentru singurul copil al unei familii tinere din Ucraina, venită în România din cauza crizei militare din țara lor.

Când incertitudinea și durerea fac parte din viața celor năpăstuiți de experiența pribegiei, e nevoie ca cineva să întindă o mână de ajutor și să șteargă o lacrimă. În Parohia Costișa II, Protopopiatul Roznov, județul Neamț, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan și avându-l alături în rugăciune și în slujire pe părintele protopop Bogdan Frăsilă, preotul paroh Constantin Cornel Iftimia a săvârșit Taina Botezului  pentru singurul copil al unei familii tinere din Ucraina, familie luată sub aripa ocrotitoare a unor oameni inimoși din comunitatea noastră, cu dragoste de Dumnezeu și de aproapele, familia Vasile si Elena Grigoraș.

Acești tineri trăiesc, asemenea celor care și-au părăsit țara, drama războiului. Nu  au primit doar un loc unde să își plece capul, ci și o noua viață întru Hristos. Dorinta de a-și  boteza copilul înainte de a pleca mai departe ne reamintește tuturor că în tot și în toate, omul are nevoie de  Dumnezeu, că El merge cu noi și nu ne părăsește niciodată. Misiunea Bisericii continuă atât întru ajutorare cât și în nașterea de creștini care să împlinească Trupul lui Hristos.