Vineri, 7 Septembrie 2018

În perioada 31 august - 2 septembrie, în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” - Humosu, Sireţel, Protopopiatul Paşcani, a fost organizată cea de-a VI-a ediţie a Taberei „Uniţi pentru Hristos”, de către tinerii din Asociaţia Tineretul Ortodox Român (ATOR) - filiala Humosu. Au fost trei zile de poveste pentru cei aproape 80 de copii participanţi şi zeci de îmbrăţişări şi zâmbete pentru tinerii voluntari.

Totul a început în unitate pentru Hristos, cu slujba Paraclisului Maicii Domnului, după care s-a dat startul bucuriei. Pădurea a răsunat la râsetele copiilor şi a trimis câte o adiere de vânt asupra razelor soarelui, care coborau pe feţele sincere şi gingaşe ale micilor participanţi.

Una dintre surprizele de care au avut parte participanţii în cea de-a doua zi de tabără a fost participarea la un atelier de scrisori. Acolo, fiecare trebuia să îi scrie Celui care le ştie pe toate, lui Dumnezeu. Linişte peste tot... Cum să scriu? Ce să scriu? Cum să încep? Dar cum ajung la El? Erau întrebările lor frecvente. Au început să le tremure pixurile în mâini, palmele să le transpire şi inimile parcă nu mai voiau să le stea în piept. Îl simţeau pe Dumnezeu acolo, lângă ei. Şi-au făcut curaj şi au început: Dragă Doamne,... Au fost luaţi prin surprindere. „Nu ne aşteptam la aşa ceva”, au mărturisit la finalul atelierului.

Au dansat, au cântat, au creat, au inventat şi au participat la diferite ateliere şi sesiuni de discuţii, care nu au făcut altceva decât să îi ţină uniţi. Au fost trei zile în care biserica a adunat în jurul ei copiii cu acelaşi gând: uniţi pentru Hristos!

„Simţeam că locul nostru este acolo şi fiecare este important. Fără fiecare dintre noi, echipa nu ar fi fost completă”, ne-a Andreea, una dintre participante la tabăra de la Humosu.

De asemenea, în cadrul taberei, copiii s-au bucurat de diferite jocuri, de o paradă, de un spectacol de karaoke şi de un foc de tabără admirabil. La toate acestea, s-au adăugat şi două Sfinte Liturghii, la care au participat în costum popular. Au fost trei zile trăite împreună, trei zile în care am pus umăr lângă umăr şi, cu Hristos în mijlocul nostru, am reuşit să facem 80 de copii fericiţi. Pentru unii dintre ei a fost prima tabără, iar şcoala va începe cu aceste amintiri şi cu nerăbdare pentru tabăra următoare. În satul nostru, copiii nu au posibilitatea să plece într-o tabără, dar cum Dumnezeu iubeşte copiii, prin Biserica Lui, ei au avut această şansă. (Pr. Ionuț-Petronel Ailincăi)