Duminică, 4 Octombrie 2020
Tudorel Rusu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a fost prezent în această dimineață în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Recea, comuna Țibănești, Protopopiatul Iași 3, unde a sfințit pictura locașului de cult. Slujba de binecuvântare a picturii a fost succedată de slujba Sfintei Liturghii, săvârșită de ierarh pe un podium amenajat în curtea parohiei.

Pictura Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea ieșeană Recea a fost astăzi sfințită. Slujba a fost oficiată de PS Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud.

La evenimentul ce a încununat eforturile depuse în ultimii ani de comunitatea parohială și de pr. paroh Constantin Rusu au fost prezente și autoritățile locale, alături de credincioșii din localitate și din împrejurimi. Din sobor a făcut parte și părintele Mihail Roșu, protoiereul Protopopiatului Iași 3.

„De fiecare dată când intrăm în biserică, ne aducem aminte de Dumnezeu, iar pictura, sau veșmântul litugic al bisericii, care este format din icoanele pictate pe pereții locașului de cult, ne ajută să citim și să înțelegem Sfânta Scriptură și istoria Bisericii. Atunci când privim spre icoana Mântuitorului sau icoana Sfintei Treimi, ne ducem cu gândul la Dumnezeu, iar atunci când privim icoanele sfinților mucenici, ale sfinților apostoli, ale sfinților cuvioși, ale celor care L-au slujit pe Dumnezeu, ne aducem aminte de faptele lor, suntem întăriți în credință și de fiecare dată punem început bun pocăinței și mânturii noastre. De aceea, mă bucur și vă felicit că ați reușit să împodobiți acest locaș de cult cu un veșmânt liturgic foarte frumos, cu această pictură care te cheamă la rugăciune, care te face să fii mai smerit, mai bun, și, în același timp, mai aproape de Dumnezeu”, a subliniat PS Părinte Părinte Veniamin în cuvântul rostit după slujba de sfințire.

În continuare, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie oficiată pe un podium amenajat în curtea locașului de cult, iar credincioșii prezenți au stat la rând, cu distanțare sanitară, pentru a se închina în sfânta biserică.

Drept recunoștință pentru implicarea și jertfelnicia de care a dat dovadă, preotul paroh Constantin Rusu a primit din partea Arhiepiscopiei Iașilor distincția Crucea „Sfântul Ierarh Dosoftei”. Alături de părintele paroh, au fost evidențiate și persoanele care au ajutat la lucrările de pictură, acestea primind diplome de vrednicie. Printre cei evidențiați s-au numărat presbitera Valentina Rusu, membrii Consiliului parohial, membrii Comitetului parohial, Elena Lichie, Ioan Istrate, Dan Savin, Vasile Alexa, Ion Mihăilescu.

La final, credincioșii au primit pachete cu hrană din partea reprezentanților parohiei.