Joi, 12 Octombrie 2017
Adrian Sârbu

Aproximativ 25.000 de credincioși și aproape o sută de preoți au mers în procesiune cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mucenițe Tecla pe străzile din centrul Iașului joi seară, 12 octombrie 2017.

La pelerinajul Calea Sfinților au participat şi Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Preasfințitul Părinte Qais Sadiq, Episcop de Erzurum şi Vicar al Patriarhiei Antiohiei și Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

În timpul pelerinajului, au avut loc și trei opriri, în fața Capelei „Nașterea Domnului” a Maternității Cuza-Vodă, la Biserica „Sfântul Sava cel Sfințit” și în dreptul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi”, unde raclele cu sfintele moaște au fost întâmpinate de preoții slujitori.

După procesiune, moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mucenițe Tecla au fost reaşezate spre închinare în baldachinul din curtea Catedralei Mitropolitane din Iași.