Vineri, 18 Martie 2022
Flavius Popa

Vineri, 18 martie 2022, începând cu ora 13.00, la Mănăstirea „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Frumoasa a avut loc recepția lucrărilor de restaurare a ansamblului monahal ieșean. La eveniment au participat oficialitățile locale, reprezentanții firmelor care au reabilitat complexul monahal, precum și monahiile care viețuiesc în cadrul mănăstirii. Din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan a fost prezent Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul. Întregul proces, desfășurat potrivit exigențelor specifice domeniului monumentelor istorice, a vizat restaurarea, consolidarea, protejarea și punerea în valoare a clădirilor monument istoric ce alcătuiesc Ansamblul Mănăstirii Frumoasa: Biserica „Sfinții Voievozi”, Palatul de pe Ziduri, Ruinele palatului „Pentru Femei”, Turnul clopotniță și Zidul de incintă.