Duminică, 1 Mai 2022
Flavius Popa

În cea de-a doua Duminică după Paști, numită și Duminica Tomii, 1 mai 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a resfințit biserica Parohiei „Duminica Tuturor Sfinților” din localitatea ieșeană Țibănești, veche de peste 170 de ani. Tot astăzi, ierarhul a binecuvântat noua casă socială și biblioteca comunității parohiale. Având în vedere lucrarea deosebită săvârșită la parohie, părintele Neculai Dumitriu a fost hirotesit iconom stavrofor, primind din mâna chiriarhului semnele rangului bisericesc.