Duminică, 29 Mai 2022
Flavius Popa

Zi de sărbătoare pentru credincioșii ieșeni din comuna Holboca și din împrejurimi: Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Rusenii Noi a primit în această dimineață, 29 mai 2022, veșmântul sfințirii. Slujba de târnosire a noului sfânt locaș a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, dimpreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Andreas, Mitropolit de Arkalochori, Kastelli și Viannos. Tot astăzi, cei doi ierarhi au binecuvântat un Monument al Eroilor neamului românesc.