Vineri, 26 Februarie 2021
Cătălin Acasandrei

9 ore de muncă, 28 kg de făină cernută cu migală și rugăciune neîncetată în gânduri și-n inimă. În aceste cuvinte poate fi rezumată „rețeta” prescurilor de la Mănăstirea Văratec din județul Neamț. În fiecare săptămână, monahia Valentina adună în jurul ei alte opt monahii din obștea mănăstirii și, ca într-un stup, începând de la primele ore ale dimineții, o încăpere specială din incinta mănăstirii devine instant, parcă, mai plină de viață decât altele. Acesta este locul în care „se nasc” prescurile – daruri ale Vieții Veșnice. Alături de vin, acestea se prefac în Trupul şi Sângele lui Hristos în cadrul Sfintei Liturghii.
La începutul lunii ianuarie a acestui an am ajuns și noi în cămara tainică de la Mănăstirea Văratec și am asistat la întregul proces de preparare a prescurilor – o experiență cu adevărat inedită pe care ne-am gândit să v-o povestim și dumneavoastră.