Joi, 12 Mai 2022
Flavius Popa

Comunitatea „Varlaam Mitropolitul” din Iași a celebrat joi după-amiază, 12 mai 2022, primul curs festiv al primei generații care finalizează clasa a XII-a.
Elevii Liceului „Varlaam Mitropolitul” - o parte dintre ei fiind la această școală din clasa I-a - cu emoții și flori în mână, dimpreună cu părinții, directorii, diriginții și profesorii lor, au sărbătorit preț de câteva ceasuri terminarea liceului.
La evenimentul festiv, care a avut loc la Congress Hall, a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, dimpreună cu reprezentanții Sectorului Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor.
Comunitatea „Varlaam” se adresează familiilor care doresc să fie într-un parteneriat conştient şi activ cu Biserica şi Şcoala, pentru formarea copiilor lor. Elevii Liceului „Varlaam” pot alege între profilul de „Filologie și Media” și cel de „Științe și Antreprenoriat”. Experiența de învățare poate fi personalizată prin definirea individualizată a obiectivelor educaționale, prin participarea la activități practice de tip internship și implicarea în proiecte ale comunității. Școala „Varlaam” este centrul reper al unei comunități care învață continuu, cultivându-și talentele și sensul în viață, într-un spirit viu ortodox, construind România inspirațională de mâine.