Joi, 24 Octombrie 2019
Bogdan Bulgariu

Clericii participanţi la cursurile pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie s-au întâlnit joi, 24 octombrie 2019, la Centrul social-cultural „Sfântul Ilie” Miclăuşeni cu Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor şi cu părintele conf. dr. Radu Preda, cadru didactic al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. Cu acest prilej, preoții înscriși au discutat diferite teme privind actualitatea pastorală.

Ziua a început la Miclăuşeni cu oficierea Sfintei Liturghii în biserica așezământului monahal aflat în proximitatea Centrului „Sfântul Ilie”. Slujba a fost săvârșită de Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, dimpreună cu părinţii cursanţi rânduiţi în această zi.

După oficierea sfintelor slujbe, conform programului, preoţii grupelor de definitivat şi gradul II au participat la cursurile susţinute de cei doi invitaţi.

Întâlnirea este organizată de Sectorul Învățământ al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, prin Centrul de formare continuă, şi se adresează preoţilor din eparhiile sufragane mitropoliei. Joi, 31 octombrie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan va săvârși Sfânta Liturghie la Mănăstirea Miclăușeni.