Duminică, 21 Aprilie 2019
Bogdan Bulgariu

În Duminica Floriilor Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Litrughie în Parohia Sfântul Gheorghe din Piatra Neamț.

Dupa citirea pericopei evanghelice Părintele Mitropolit a ținut un cuvânt de învățătură credincioșilor.

În cadrul Sfintei Liturghii  Părintele Mitropolit a hirotonit intru preot pe tanarul diacon Petru Macovei pe seama Parohiei Sfântul Dimitrie Basarabov, sat Boatca, Protopopiatul Iași 3.

La finalul slujbei, conform tradiției Înaltpreasfințitul a binecuvântat ramurile de salcie, apoi  au fost împărțite credincioșilor.