Marţi, 3 Noiembrie 2020
Flavius Popa

Marți, 3 noiembrie 2020, în sala „Sinaxar” din cadrul Muzeului Mitropolitan Iași a avut loc vernisajul expoziției de artă sacră „Tezaru – Episcopia Tulcii”. La eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.
Evenimentul este organizat de Mitropolia Moldovei și Bucovinei, prin Muzeul Mitropolitan, în parteneriat cu Episcopia Tulcii, Muzeul Național Brukenthal din Sibiu și Asociația Culturală „Pictor Octavian Smigelschi”.
Expoziția cuprinde obiecte de cult vechi și aduce un remarcabil fond de odoare bisericești, reprezentative pentru trei secole, dar și pentru aria culturală și confesională a Dobrogei de Nord. Expoziția prezintă, alături de Evangheliile ferecate (cu ștanță otomană), potire datând din sec. al XIX-lea, o Cruce de procesiune, o Icoană cu Sfântul Dimitrie, și altele.