Miercuri, 24 Iunie 2020
Flavius Popa

De secole, pe 24 iunie, de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, bucovinenii îl cinstesc în mod deosebit pe Sfântul Ioan cel Nou, ocrotitorul orașului.
Sfânta Liturghie dedicată sărbătorii Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou a fost săvârșită de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și Locțiitor de Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, înconjurat de alți doi ierarhi: Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.