Vineri, 31 Mai 2019
Bogdan Bulgariu

90 de tineri din parohiile nemțene au participat astăzi, 1 iunie 2019, la cea de a treia ediție a Întâlnirii anuale a Tinerilor din Protopopiatul Roznov.

Evemimentul a avut loc la Parohia Sfântul Prooroc Ilie din Negulești și este organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, de Departamentul Misiune pentru Tineret a Arhiepiscopiei Iașilor în colaborare cu Protopopiatul Roznov.
Dacă la edițiile din anii trecuți tinerii au fost invitați să reflecteze asupra temelor ”Suntem cu adevărat liberi ?” și ”Unitatea - izvor de înțelepciune și de putere pentru tineri”, anul acesta tinerii au încercat să afle mai multe din tainele Dumnezeieștii Liturghii, având ca temă de reflecție ”Sfânta Liturghie - izvorul vieții”.
Tinerii sunt o prioritate pentru Biserică și de aceea prin această întâlnire s-a dorit crearea cadrului în care tinerii să se apropie de Hristos, să afle răspunsuri la întrebările lor existențiale și astfel să-și trăiască frumos și responsabil viața.
Programul întâlnirii  a cuprins: Sfânta Liturghie, conferința cu tema ”Sfânta Liturghie  - izvorul vieții” susținută de părintele Daniel Dosoftei, președintele ATOR Bicaz, sesiuni de lucru pe grupe de câte 18 tineri, moderate de câte un preot și de câte un tânăr, sesiune în plen, spectacol susținut de tineri.
În sesiunea de concluzii în plen participanții au răspuns la întrebări precum: ”Ce aș putea face pentru a nu mă plictisi la slujbă?”, ”Ce câștigăm dacă participăm la Sfânta Liturghie?”, ”Ce ar trebui să facă preotul pentru a-i ajuta pe credincioși să fie mai atenți la slujbă?”, ”Cum putem continua Sfânta Liturghie după ce am plecat de la slujbă?”.