Luni, 7 Iunie 2021
Pr. Prof. Dr. Ion Vicovan

Interviu cu Pr. Prof. Dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, cu prilejul împlinirii a 380 de ani de la momentul aducerii moaștelor Sfintei Cuvioase Parascheva la Iași.

În anul 1641, la 13 iunie, moaștele Sfintei Preacuvioasei maicii noastre Parascheva au ajuns la Iași și au fost așezate cu multă cinste în frumoasa biserică, atunci zidită, a Mănăstirii „Sfinților Trei Ierarhi”. Aici au stat până la 26 decembrie 1888, când au fost scăpate prin minune de un incendiu și, apoi, transferate în noua Catedrală Mitropolitană din Iași, unde se află și astăzi.