Sâmbătă, 11 Septembrie 2021
Flavius Popa

Cu ocazia împlinirii a 10 ani de activitate, Departamentul Pro Vita, din cadrul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, a organizat sâmbătă, 11 septembrie, „Festivalul Familiei”.
Evenimentul a început de la ora 13:00, pe Bulevardul Ștefan cel Mare, cu Marșul Familiei. 500 de participanți - tătici, mămici și copii -, invitați prin intermediul parohiilor ieșene, s-au întâlnit și au parcurs traseul până în Piața Unirii. Aici au fost întâmpinați de organizatori cu mai multe surprize. În cele 20 de corturi amplasate s-au desfășurat diferite activități dedicate celor mici, dar și celor mari: jocuri interactive, concursuri cu premii, atelier de lectură, trasee senzoriale pentru copiii mici, atelire de cusut tradițional, facepainting, consiliere maritală, consiliere în alăptare și purtarea bebelușilor, dar şi ateliere de creație.