Marţi, 8 Septembrie 2020
Bogdan Bulgariu

Una dintre cele mai cunoscute mănăstiri din județul Botoșani, Mănăstirea Vorona, și-a serbat hramul, marți 8 septembrie.

Praznicul Nașterii Nașterii Maicii Domnului a adunat în incinta mănăstirii sute de credincioși care au luat parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Slujba a fost oficiată de Părintele Mitropolit Teofan, înconjurat de un sobor.

După citirea Sfintei Evanghelii Înaltpreasfințitul Părinte a rostit credincioșilor un cuvânt de învățătură.

În cadrul slujbei, tânărul Emilian Vicovan a fost hirotonit diacon.

Mănăstirea Vorona datează din sec. Al XVII-lea, când mai mulți călugări au ridicat în acest loc o biserică de lemn, cu hramul Nașterea Maicii Domnului.