Vineri, 3 Mai 2019
Bogdan Bulgariu

Înaltpreasfințitul Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a slujit astăzi de Sărbătoarea „Izvorul Tămăduirii” Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi la Mănăstirea Zosin care și-a serbat cel de-al doilea hram. După pericopa evanghelica, Părintele Mitropolit a ținut un cuvânt de învățătură credinciosilor.

Dupa Sfanta Liturghie, Părintele Mitropolit, conform tradiției a savarsit slujba aghesmei.
La eveniment au fost prezenţi sute de credincioşi botoşăneni, dar şi pelerini sosiţi din alte judeţe ale Moldovei, precum şi numeroase oficialităţi.

Situată la o distanță de aproximativ 15 km față de Botoșani, Mănăstirea Zosin se bucură în fiecare an de prezența a mii de enoriași. Chiar dacă locuiesc în apropiere sau mai departe, oamenii își fac timp și vin cu mic cu mare pentru a participa la hramul mănăstirii.