Marţi, 13 Iulie 2021
Flavius Popa

Astăzi, 13 iulie 2021, la Catedrala Mitropolitană din Iași a fost oficiată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie de către Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, alături de un sobor de preoți și diaconi.
Evenimentul de astăzi face parte din programul Masterclass-ului Internațional de Cânt Bizantin, care are loc la Iași, în perioada 11-16 iulie.
Răspunsurile liturgice au fost oferite de către psalții Catedralei Mitropolitane, membri ai Corului Academic Byzantion, precum și de participanții Masterclass-ului de Cânt Bizantin.
La final, domnul Panagiotis Neochoritis, Arhon Protopsalt al Marii Biserici a lui Hristos - Patriarhia Ecumenică de Constantinopol, și conf. dr. Maria Alexandru de la Universitatea „Aristotelis” din Tesalonic, au primit din partea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei distincția Crucea „Sfântul Ierarh Dosoftei”.