Duminică, 8 Iulie 2018
Constantin Comici

Parohia Dancaș a îmbrăcat haine de sărbătoare

Biserica parohiei Dancaș din comuna Miroslava, județul Iași, a fost sfințită duminică, 8 iulie 2018.

Slujba de târnosire, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte Damaschin a ținut un cuvânt, mulțimii prezente. Click aici pentru vizualizarea integrală a predicii.

Pentru efortul depus la construirea bisericii, părintele paroh Claudiu Constantin Gheorghiasa a fost hirotesit de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan întru iconom stavrofor.