Sâmbătă, 30 Iulie 2022
Flavius Popa

Sâmbătă, 30 iulie 2022, s-au împlinit 15 ani de când Preafericitul Părinte Patriarh Teoctist trece la cele veșnice. Timp de 21 de ani, ierarhul botoșănean a slujit Biserica Ortodoxă Română în vremuri foarte tulburi pentru poporul român, reușind cu jertfelnicie și înțelepciune să mențină vie credința ortodoxă într-o perioadă când regimul comunist și evenimentele din anii ’90 au agitat societatea românească. Astăzi, la 15 ani de la trecerea la Domnul, Părintele Patriarh a fost pomenit în localitatea sa natală, la Tocileni, de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și de către Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.