Sâmbătă, 27 Martie 2021
Flavius Popa

Astăzi, 27 martie 2021, s-au împlinit 103 ani de la Unirea Basarabiei cu România. IPS Părinte Mitropolit Teofan și PS Episcop Veniamin au slujit în această dimineață Sfânta Liturghie la Parohia Bârnova. Biserica „Sf. Ioan Botezătorul” Bârnova este locul unde este înmormântat Ion C. Inculeț, președintele Sfatului Țării, cel care a semnat Actul de Unire cu Patria Mamă. La 27 martie 1918, Sfatul Țării a proclamat cu majoritate de voturi Unirea Basarabiei cu România.