Duminică, 27 Martie 2022
Flavius Popa

În cea de-a III-a Duminică din Postul Sfintelor Paști, 27 martie 2022, numită și Duminica Sfintei Cruci, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, au oficiat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Parohia Bârnova din apropierea Iașului, lângă locașul de cult unde este înmormântat patriotul Ion C. Inculeț, semnatarul Declarației Unirii în numele Sfatului Țării. La finalul Dumnezeieștii Liturghi, clericii, autoritățile locale și credincioșii din localitate au participat la o slujbă de pomenire pentru sufletele celor care au votat Unirea Basarabiei cu România.