Luni, 7 August 2017
Adrian Sârbu

Triada sărbătorilor nemțene s-a încheiat luni, 7 august 2017, cu sărbătoarea Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla.

În ciuda condițiilor meteo nefavorabile, mulțime de credincioși au venit și anul acesta la Mănăstirea Sihăstria – jud. Neamț, pentru a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților și Preasfințitul Varlaam Ploieșteanul, Episcop-Vicar Patriarhal, înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii, a avut loc și hirotonia întru diacon a monahului Nil, pe seama Mănăstirii Sihăstria.

Biserica mare a Sfintei Mănăstiri Sihăstria poartă hramul Cuvioasei Teodora de la Sihla, sfânta sihastră care s-a nevoit în munții neamțului, canonizată de Sfântul Sinod în anul 1992.