Miercuri, 17 August 2022
Adrian Sârbu

Miercuri, 17 august 2022, Sfântul Gheorghe Pelerinul a fost sărbătorit la Mănăstirea Văratec din județul Neamț, locul unde, din voința sfântului, se odihnesc sfintele sale moaște. Sfânta Liturghie a fost oficiată în curtea Mănăstirii de către Preasfințitul Visarion, Episcopul Tulcii, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. După citirea Evangheliei, Preasfințitul Părinte Episcop a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură. Credincioșii prezenți s-au putut închina la sfintele moaște ale Sfântului Gheorghe Pelerinul și ale Sfântului Iosif de la Văratec, așezate în pridvorul bisericii mănăstirii. „Moș Gheorghe” a trecut la Domnul în 15 august 1916 și a fost recent canonizat de către Biserica Ortodoxă Română, fiind singurul sfânt din calendar ce poartă apelativul de pelerin, Sfântul Gheorghe fiind, reprezentând, prin excelență, tipul pelerinului creștin.