Sâmbătă, 17 August 2019
Bogdan Bulgariu

În cea de-a treia zi a triadei sărbătorilor Mănăstirii Văratec, 17 august 2019, Biserica noastră face pomenirea Sfântului Gheorghe Pelerinul.

În cea de-a treia zi a triadei sărbătorilor Mănăstirii Văratec, 17 august 2019, Biserica noastră face pomenirea Sfântului Gheorghe Pelerinul.

Evenimentele prilejuite de sărbătoarea sfântului au debutat în seara zilei de vineri cu slujba Privegherii.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Părintele Mitropolit Teofan înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Credincioși din zona Neamțului au participat la sfintele slujbe săvârșite întru pomenirea Sfântului Gheorghe, s-au rugat sfântului și s-au închinat sfintelor sale moaște, așezate lângă racla Sfântului Cuvios Iosif de la Văratec.